Zwolnienie lekarskie wstecz – zasady

14 czerwca 2019 Aleksandra

Zachorowałeś, a najbliższy termin u lekarza pierwszego kontaktu wypada za kilka dni? Internista może wystawić ci tzw. zwolnienie lekarskie wstecz. Dzięki niemu nie stracisz prawa do wynagrodzenia chorobowego i innych świadczeń, a twoja nieobecność w pracy zostanie usprawiedliwiona. Sprawdź, jak uzyskać takie zwolnienie i z jakimi obowiązkami wiąże się to dla pracownika.

Zasady wystawiania zwolnień lekarskich

Od 1 grudnia 2018 roku zmieniły się zasady wystawiania zwolnień lekarskich. Obecnie wszystkie zaświadczenia wystawiane są w formie elektronicznej i mają postać tzw. formularzy E-ZLA. Podczas wizyty formularz wypełnia lekarz, a następnie za pomocą systemu przesyła bezpośrednio do ZUS-u i do pracodawcy badanego. Obie placówki dowiadują się więc niemal natychmiast o niedyspozycji pracownika. Uzyskują dzięki temu informację, jak długi czas obejmuje zwolnienie oraz pod jakim adresem będzie można znaleźć zatrudnionego w czasie choroby.

Zwolnienie lekarskie – kiedy dostarczyć

Niegdyś często zadawane pytanie „ile czasu na dostarczenie L4” dziś już nie stanowi problemu. Osoba zatrudniona nie ma bowiem obowiązku przedstawienia papierowego zwolnienia w siedzibie firmy – pracodawca zostaje poinformowany o L4 niemal natychmiast.

Warto przy tym pamiętać, że na podwładnym wciąż ciąży obowiązek poinformowania szefa o swojej nieobecności w pracy.

L4 wstecz

Nie zawsze możemy udać się na wizytę lekarską już na samym początku niedyspozycji. Niekiedy pierwszy wolny termin wizyty przypada dopiero za dzień czy dwa. W takim przypadku ustawodawca przewidział możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego wstecz.

Pamiętajmy jednak, że L4 wstecz lekarz wystawi tylko wówczas, gdy w jego ocenie dana osoba nie była zdolna do podjęcia obowiązków służbowych w dniach poprzedzających wizytę. Gdy internista bądź inny specjalista uzna, że było inaczej, nie ma obowiązku wystawiać L4 z datą wsteczną, niezależnie od tego, czy pracownik opuścił już dzień czy dwa pracy.

Zwolnienie lekarskie – ile dni wstecz?

Na ile dni wstecz zwolnienie lekarskie może nam wystawić internista? Okazuje się, że czas ten jest ograniczony ustawowo. W każdym przypadku są to maksymalnie 3 dni. Jeśli opuściliśmy w pracy więcej czasu, za każdy nadliczbowy dzień nie będzie nam przysługiwać wynagrodzenie chorobowe. Ustawodawca przewidział jednak wyjątek. Zwolnienia wstecz obejmujące dłuższy okres mogą wystawiać psychiatrzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *