Zwolnienie lekarskie wstecz – zasady

14 czerwca 2019 Aleksandra

Zachorowałeś, a najbliższy termin u lekarza pierwszego kontaktu wypada za kilka dni? Internista może wystawić ci tzw. zwolnienie lekarskie wstecz. Dzięki niemu nie stracisz prawa do wynagrodzenia chorobowego i innych świadczeń, a twoja nieobecność w pracy zostanie usprawiedliwiona. Sprawdź, jak uzyskać takie zwolnienie i z jakimi obowiązkami wiąże się to dla pracownika.

Zasady wystawiania zwolnień lekarskich

Od 1 grudnia 2018 roku zmieniły się zasady wystawiania zwolnień lekarskich. Obecnie wszystkie zaświadczenia wystawiane są w formie elektronicznej i mają postać tzw. formularzy E-ZLA. Podczas wizyty formularz wypełnia lekarz, a następnie za pomocą systemu przesyła bezpośrednio do ZUS-u i do pracodawcy badanego. Obie placówki dowiadują się więc niemal natychmiast o niedyspozycji pracownika. Uzyskują dzięki temu informację, jak długi czas obejmuje zwolnienie oraz pod jakim adresem będzie można znaleźć zatrudnionego w czasie choroby.

Zwolnienie lekarskie – kiedy dostarczyć

Niegdyś często zadawane pytanie „ile czasu na dostarczenie L4” dziś już nie stanowi problemu. Osoba zatrudniona nie ma bowiem obowiązku przedstawienia papierowego zwolnienia w siedzibie firmy – pracodawca zostaje poinformowany o L4 niemal natychmiast.

Warto przy tym pamiętać, że na podwładnym wciąż ciąży obowiązek poinformowania szefa o swojej nieobecności w pracy.

L4 wstecz

Nie zawsze możemy udać się na wizytę lekarską już na samym początku niedyspozycji. Niekiedy pierwszy wolny termin wizyty przypada dopiero za dzień czy dwa. W takim przypadku ustawodawca przewidział możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego wstecz.

Pamiętajmy jednak, że L4 wstecz lekarz wystawi tylko wówczas, gdy w jego ocenie dana osoba nie była zdolna do podjęcia obowiązków służbowych w dniach poprzedzających wizytę. Gdy internista bądź inny specjalista uzna, że było inaczej, nie ma obowiązku wystawiać L4 z datą wsteczną, niezależnie od tego, czy pracownik opuścił już dzień czy dwa pracy.

Zwolnienie lekarskie – ile dni wstecz?

Na ile dni wstecz zwolnienie lekarskie może nam wystawić internista? Okazuje się, że czas ten jest ograniczony ustawowo. W każdym przypadku są to maksymalnie 3 dni. Jeśli opuściliśmy w pracy więcej czasu, za każdy nadliczbowy dzień nie będzie nam przysługiwać wynagrodzenie chorobowe. Ustawodawca przewidział jednak wyjątek. Zwolnienia wstecz obejmujące dłuższy okres mogą wystawiać psychiatrzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *