Stewardessa – opis zawodu, jak zostać, wymagania, zarobki

24 października 2019 Aleksandra

Stewardessa – opis zawodu

Stewardessa bądź steward (polska nazwa konwojentka/konwojent pokładu samolotu) są pracownikami linii lotniczych. Ich główne zadania to: obsługa pasażerów oraz zapewnienie bezpieczeństwa, zapoznanie klientów z podstawowymi zasadami zachowania podczas awarii samolotu, kontaktowanie się z kapitanem, udzielanie pasażerom informacji, sprawdzanie apteczki pokładowej, dbanie o odpowiednie umieszczenie bagażu tak, aby nie stwarzał zagrożeń. Oprócz tego stewardessa musi umieć udzielić pierwszej pomocy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Stewardessa – praca, wymagania

Pracownicy linii lotniczych mają kontakt z ludźmi z różnych stron świata, dlatego ważna jest znajomość języków obcych. Najczęściej wymaga się władania językiem angielskim minimum na poziomie B2. Znajomość innych języków to dodatkowy atut, który zawsze warto wpisać do CV.

Kandydaci do pracy na tym stanowisku powinni być cierpliwi, komunikatywni, stanowczy oraz muszą wykazywać pozytywne nastawienie do życia. Warto zaznaczyć, że podczas przelotów samolotem następują wahania ciśnienia, co może prowadzić do komplikacji zdrowotnych. Dlatego wśród wymagań na stewardessę wymienia się także bardzo dobry stan zdrowia.

Większość ogłoszeń o pracę na stanowisku stewardessy zawiera również wymagania związane z aparycją. Ważny jest wzrost. Pracownicy powinni mieć od 160 cm do 190 cm. Poszczególne linie lotnicze mają swoje wytyczne, dlatego należy dokładnie sprawdzić informacje na stronie danej firmy. Niedopuszczalne są widoczne tatuaże.

Jak zostać stewardessą?

Jak zostać stewardessą? Przede wszystkim trzeba mieć wykształcenie średnie lub wyższe. Atutem jest ukończenie szkoły policealnej przygotowującej do pracy w zawodzie.

Rekrutacja najczęściej rozpoczyna się poprzez wypełnienie formularza zamieszczonego w witrynie internetowej danego przewoźnika. Kandydaci muszą przesłać CV, często także list motywacyjny. Oprócz tego wśród załączników powinny znaleźć się zdjęcia paszportowe oraz fotografie sylwetki. Wybranych kandydatów zaprasza się na rozmowę kwalifikacyjną. Następnie przeprowadzane są testy językowe oraz psychologiczne (sprawdzają umiejętność pracy pod presją stresu).

Przyszli pracownicy przechodzą dokładne szkolenie, które przybliża wszystkie zasady pracy na pokładzie samolotu. Kurs kończy się egzaminem.

Ile zarabia stewardessa?

Wynagrodzenie osób wykonujących zawód stewardessy zależy głównie od linii lotniczych, w których są zatrudnione. Jak podaje portal wynagrodzenia.pl, miesięczne wynagrodzenie całkowite wynosi 5630 zł brutto (mediana). Co drugi pracownik na tym stanowisku może liczyć na pensję wahającą się od 3970 zł brutto do 6990 zł brutto. Wyższe zarobki otrzymuje grupa 25% zatrudnionych w tym zawodzie.

Comments (6)

  1. Avatar for Dorota
    Dorota

    Wymagania na stanowisko stewardessy są bardzo duże i niełatwo zdobyć ten zawód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *