Opole to nie tylko piękne miasto, słynące z bogatej oferty turystycznej. To także ośrodek akademicki. W Opolu działa sześć szkół wyższych. Wśród nich znajdują się: Uniwersytet Opolski, Politechnika Opolska, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji, Wyższa Szkoła Bankowa, Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego oraz Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa.
Studenci rządzą
Ubiegły rok akademicki należał do 20 tysięcy studiujących osób. Daje to ogólny wynik około 190 studentów na tysiąc mieszkańców miasta. W związku z tak dużą liczbą, spora jest także aktywność studentów. Jak przystało na akademickie miasto, wśród poszukujących pracy najczęściej są właśnie studenci.
Kto pracuje?
Badania przeprowadzone przez naukowca z Politechniki, wskazują, że ponad 70% studentów podejmowało zatrudnienie w trakcie trwania studiów. Najwięcej studentów podejmuje pracę w samym Opolu. Lokalizacja tuż poza jest słabo rozważana. Praca jest różna. Część z nich pracuje dorywczo, sezonowo, wyjeżdżając nawet za granicą. Jednak badania pokazują jednoznacznie, że zaledwie 28% studentów nie podejmowało w trakcie kształcenia wyższego jakiejkolwiek pracy.
Praca
Najczęściej pracę podejmują osoby, które korzystają z niestacjonarnego trybu kształcenia. Około 60% studentów pracuje, z czego 40% podejmuje stałe zatrudnienie. Najwięcej z nich podejmuje się takiej pracy, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy i kwalifikacji.
Gdzie
Ponad połowa opolskich żaków podejmuje pracę w gastronomii, hotelarstwie czy przedsiębiorstwach handlowych. Jednak jest to grupa, która zwraca uwagę jedynie na sferę zarobkową. Nieistotne jest tu zdobywanie doświadczenia, bo często nie ma ono nic wspólnego z kierunkiem studiów.
Przyszłość
Druga część studentów to ci, którzy zwracają uwagę na swoją przyszłość. Pracują zazwyczaj w branży IT, produkcji, administracji, czasami call center. Wynika z tego, że na kształt rynku pracy w Opolu ma przeogromny wpływ środowisko studenckie.