Kultura i rozrywka w Opolu

25 lutego 2019 Aleksandra

Instytucje związane z kulturą

Na terenie Opola działają liczne instytucje kultury i sztuki. Najbardziej znane z nich to Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Klub Nadwórnian. Ponadto w mieście działa Filharmonia Opolska oraz kilka teatrów (m.in. Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego,  Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki) i Kabaret Cegła.

Opole może pochwalić się również muzeami i galeriami. Najstarszym opolskim muzeum jest Muzeum Śląska Opolskiego, w którym powstaje Muzeum Polskiej Piosenki. Idea powstania tej instytucji jest związana z historią Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Poza tym warto odwiedzić Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Diecezjalne, a także Galerię Sztuki Współczesnej. Oczywiście w Opolu znajdziemy również kina oraz biblioteki.

Imprezy cykliczne

Najsłynniejszą imprezą jest Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, którego początki sięgają lat 60-tych. W czasie festiwalu odbywa się przegląd najlepszych piosenek roku, kabaretów oraz premier muzycznych.

Inne opolskie imprezy, cieszące się dużym zainteresowaniem to Opolska Noc Kabaretowa, Dni Opola, Jazz Rock Meeting, Silesia Superior Atack, Ulica Kultury czy Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny. W Opolu odbywają się nie tylko festiwale muzyczne, ale też imprezy związane z teatrem, takie jak Opolski Festiwal Teatru Lalek czy festiwal młodych teatrów ulicznych.

Ciekawym doświadczeniem może okazać się również udział w targach budownictwa, książek naukowych czy targach motoryzacyjnych. Poza tym warto zobaczyć Opolskie Dni Tybetu. Wielu uczestników przyciągają również wielkanocne i bożonarodzeniowe kiermasze – Jarmark Świętego Wojciecha i Jarmark Bożonarodzeniowy. Spośród imprez o charakterze cyklicznym, dużą popularnością cieszą się też międzynarodowe wystawy psów i kotów.

Jak widać, w mieście odnajdą się artyści i humaniści. Praca w Opolu w instytucjach kulturalnych, stanowi dla wielu osób idealne połączenie zarabiania i możliwości realizowania swoich pasji. Warto pamiętać, że bogata oferta kulturalna oraz liczne festiwale przyciągają turystów, a to również oznacza dodatkowe wpływy dla miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *