Jak rozpocząć karierę, gdy brak doświadczenia?

4 marca 2019 Aleksandra

Napisanie pierwszego CV i szukanie pierwszej pracy sprawia trudności wielu młodym ludziom. Studenci, którzy od razu po maturze nie zaczęli szukać pracy, martwią się brakiem doświadczenia zawodowego.

Przygotowanie pierwszego CV

Jak radzić sobie w takiej sytuacji z przygotowaniem dokumentów aplikacyjnych i znalezieniem zatrudnienia? Pisząc CV, student może w sekcji dotyczącej doświadczenia zawodowego, opisać praktyki, działalność w organizacjach studenckich czy pracę w ramach wolontariatu. Warto też podkreślić kompetencje informatyczne i umiejętności miękkie, pożądane na określonym stanowisku. Na liście przydatnych kompetencji jest także znajomość języków obcych i prawo jazdy kat. B. Szukając pierwszej pracy w Opolu, musimy też brać pod uwagę fakt, że niekoniecznie będzie to dla nas wymarzone stanowisko, ale od czegoś trzeba zacząć.

Gdzie szukać ofert?

Oferty pracy w Opolu znajdziemy nie tylko przez urząd pracy i na portalach rekrutacyjnych. Studenci mogą śmiało korzystać z pośrednictwa Biura Karier, które działają przy uczelniach wyższych, a także z usług agencji pośrednictwa pracy. Takie agencje często zatrudniają doradców personalnych. Konsultacje ze specjalistą, wielu osobom pomagają w wyborze ścieżki zawodowej. Młodzi ludzie mają też szansę na znalezienie ciekawych zleceń za pomocą mediów społecznościowych. Aby zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe, warto więc zainteresować się programami stażowymi, które organizują duże firmy, a także stażami z urzędu. Szanse stanowią też programy absolwenckie.

Dlaczego brak doświadczenia zawodowego może być zaletą?

Niektórzy pracodawcy bardzo cenią u kandydatów pokorę, entuzjazm i zaangażowanie. Pracownicy młodzi stażem są chętni do nauki, bardziej posłuszni i nie mają wyrobionych nawyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *