Integracja pracownicza może odgrywać ważną rolę w budowaniu zgranego zespołu. To z kolei jest istotne z punktu widzenia realizacji interesów firmy oraz terminowej finalizacji kluczowych projektów. Integrowanie się ma za zadanie poznanie swoich mocnych i słabych cech, znalezienie podobieństw, a także wspólne pokonywanie przeszkód i przyjęcie określonych ról w grupie.
Coraz częściej kandydaci do pracy w Opolu, mogą natknąć się na ogłoszenia rekrutacyjne, w których pracodawca obiecuje liczne spotkania integracyjne.
Jaką mogą one przybrać formę?
1. Imprezy
Wiele firm pokrywa koszty wspólnych wyjść na miasto. Imprezy w lokalnej restauracji, hotelu czy klubie to dość powszechne zjawisko. Tego typu spotkania to często jedyna szansa, by poznać współpracowników z innych oddziałów. Na cyklicznych imprezach integracyjnych spotykają się niekiedy pracownicy z innych miast lub krajów. Z tego też względu takie wydarzenia są mocno promowane przez międzynarodowe korporacje. W końcu o wiele łatwiej jest się zintegrować w niedużej firmie liczącej kilku czy kilkunastu pracowników. Formą integracji może być nie tylko elegancki bankiet, ale też impreza przy grillu.
2. Biegi / wydarzenia sportowe
Maratony czy biegi survivalowe (z przeszkodami lub w ekstremalnych warunkach) to z pewnością dobra okazja, by bliżej się poznać. Poza tym integracja może przybrać formę gier zespołowych.
3. Szkolenia/ eventy branżowe
Również wydarzenia związane z edukacją i podnoszeniem kwalifikacji mają integracyjną moc. Co więcej, tutaj można poznać bliżej nie tylko pracowników firmy, która nas zatrudnia, ale nawiązać cenne kontakty w branży.
4. Strefy relaksu
W nowoczesnych firmach coraz częściej spotykane są pokoje relaksu, w których znajdują się np. hamaki, piłkarzyki czy wygodne sofy. Zdarza się, że pracownicy mają też możliwość korzystania z gier komputerowych lub ze ścianki wspinaczkowej. Chillout room służy nie tylko dla odpoczynku. Pracownik za sprawą oderwania się od komputera może odzyskać energię i nabrać świeżych pomysłów.
Edzia
Moim zdaniem integracja pracowników jest bardzo ważna. W poznanym i zaprzyjaźnionym gronie znacznie lepiej się pracuje.
Aleksandra
Tak, zgadzam się
Ida
Oczywiście, że tak
igo
Dobrze powiedziane
Jola
Nowy zespół jak najszybciej powinien się zintegrować
Aleksandra
Jesteśmy takiego samego zdania 🙂
Daria
Poza spotkaniami organizowanymi przez przedsiębiorstwo, istnieją jeszcze nieformalne spotkania pracowników na własną rękę. W pracy można znaleźć prawdziwe przyjaźnie, zwłaszcza jak łączą wspólne zainteresowania.
Aleksandra
Oczywiście. Nie trzeba czekać na organizacje spotkania ze strony szefa. Warto spotykać się w gronie znajomych z pracy.
Ela
Takie spotkania po pracy to świetny pomysł
Aleksandra
Oczywiście, że tak. Integracja pracowników jest jak najbardziej wskazana.
Kamil
Czasami takie przyjaźnie źle się kończą, zwłaszcza jak jedna z osób awansuje.
Aleksandra
Może tak się zdarzyć, ale to wszystko zależy od ludzi.
Emilia
Moim zdaniem najlepsza jest integracja w formie wyjazdu połączonego ze szkoleniem. Przez dwa, trzy dni można lepiej się poznać i na luzie zacieśniać przyjaźnie.
Aleksandra
Dużo pracodawców, zwłaszcza korporacji decyduje się na taką formę integracji.
Adam
Pracownicy, którzy się dobrze znają i się lubią lepiej współpracują ze sobą.
Aleksandra
No tak, dobrze jest darzyć sympatią swoich współpracowników.
Jola
Integracja jest bardzo ważnym elementem.
Aleksandra
To prawda, dobrze, żeby pracownicy się zintegrowali. Wtedy lepiej pracują.