Integracja pracownicza — dlaczego jest ważna i jakie może przybrać formy?

11 października 2019 Aleksandra

Integracja pracownicza może odgrywać ważną rolę w budowaniu zgranego zespołu. To z kolei jest istotne z punktu widzenia realizacji interesów firmy oraz terminowej finalizacji kluczowych projektów. Integrowanie się ma za zadanie poznanie swoich mocnych i słabych cech, znalezienie podobieństw, a także wspólne pokonywanie przeszkód i przyjęcie określonych ról w grupie.

Coraz częściej kandydaci do pracy w Opolu, mogą natknąć się na ogłoszenia rekrutacyjne, w których pracodawca obiecuje liczne spotkania integracyjne.

Jaką mogą one przybrać formę?

1. Imprezy
Wiele firm pokrywa koszty wspólnych wyjść na miasto. Imprezy w lokalnej restauracji, hotelu czy klubie to dość powszechne zjawisko. Tego typu spotkania to często jedyna szansa, by poznać współpracowników z innych oddziałów. Na cyklicznych imprezach integracyjnych spotykają się niekiedy pracownicy z innych miast lub krajów. Z tego też względu takie wydarzenia są mocno promowane przez międzynarodowe korporacje. W końcu o wiele łatwiej jest się zintegrować w niedużej firmie liczącej kilku czy kilkunastu pracowników. Formą integracji może być nie tylko elegancki bankiet, ale też impreza przy grillu.

2. Biegi / wydarzenia sportowe
Maratony czy biegi survivalowe (z przeszkodami lub w ekstremalnych warunkach) to z pewnością dobra okazja, by bliżej się poznać. Poza tym integracja może przybrać formę gier zespołowych.

3. Szkolenia/ eventy branżowe
Również wydarzenia związane z edukacją i podnoszeniem kwalifikacji mają integracyjną moc. Co więcej, tutaj można poznać bliżej nie tylko pracowników firmy, która nas zatrudnia, ale nawiązać cenne kontakty w branży.

4. Strefy relaksu
W nowoczesnych firmach coraz częściej spotykane są pokoje relaksu, w których znajdują się np. hamaki, piłkarzyki czy wygodne sofy. Zdarza się, że pracownicy mają też możliwość korzystania z gier komputerowych lub ze ścianki wspinaczkowej. Chillout room służy nie tylko dla odpoczynku. Pracownik za sprawą oderwania się od komputera może odzyskać energię i nabrać świeżych pomysłów.

Comments (18)

 1. Avatar for Edzia
  Edzia

  Moim zdaniem integracja pracowników jest bardzo ważna. W poznanym i zaprzyjaźnionym gronie znacznie lepiej się pracuje.

 2. Avatar for Daria
  Daria

  Poza spotkaniami organizowanymi przez przedsiębiorstwo, istnieją jeszcze nieformalne spotkania pracowników na własną rękę. W pracy można znaleźć prawdziwe przyjaźnie, zwłaszcza jak łączą wspólne zainteresowania.

 3. Avatar for Emilia
  Emilia

  Moim zdaniem najlepsza jest integracja w formie wyjazdu połączonego ze szkoleniem. Przez dwa, trzy dni można lepiej się poznać i na luzie zacieśniać przyjaźnie.

  • Avatar for Aleksandra
   Aleksandra

   Dużo pracodawców, zwłaszcza korporacji decyduje się na taką formę integracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *