Doświadczeni pracownicy na wagę złota w Opolu

8 stycznia 2019 Aleksandra

Na opolskim rynku deficyt kadrowy rośnie zbyt szybko. Pracodawcy deklarują trudności w pozyskiwaniu pracowników. Większość z nich chce zatrudnić nowe osoby do pracy, lecz na ich oferty często nie ma odpowiedzi przez kilka tygodni. Dowiedzmy się, w jakich branżach brakuje najbardziej pracowników?

Sytuacja na rynku pracy w Opolu jest dobra jedynie dla pracowników. Duże problemy ze znalezieniem nowych osób do pracy mają jednak przedsiębiorcy. Okazuje się, że dużo osób szukających pracy nie posiada wymaganego wykształcenia i doświadczenia zawodowego.

Z biernością zawodową próbuje walczyć Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu poprzez wdrażanie licznych programów zachęcających do podnoszenia kwalifikacji. Bezrobotni są zainteresowani tymi aktywnymi formami zatrudnienia. Spośród nich największą popularnością cieszą się staże i szkolenia, a także świadczenia aktywizacyjne, granty na telepracę i refundacje składek na ubezpieczenie społeczne.

W październiku br. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu zarejestrowano 2 477 osób bezrobotnych, a stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,2 proc.

Gdzie warto szukać pracy?

Dynamiczny rozwój branży transportu i logistyki powoduje, że gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na kierowców (m.in. samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych). Wiele atrakcyjnych ofert pracy jest skierowanych zarówno do osób z wykształceniem wyższym, jak i bez niego. Na stałe i szybkie zatrudnienie mogą liczyć w pierwszej kolejności: fryzjerzy, graficy komputerowi, krawcowe, opiekunowie osób starszych, pracownicy produkcji odzieży i piekarze.

Oprócz tego z analiz ogłoszeń wynika, że najczęściej poszukiwani są też pracownicy związani z branżą budowlaną, gastronomiczną i motoryzacyjną.

W jakich zawodach jest najmniej ofert pracy?

Niestety dobra sytuacja na rynku pracy nie dotyczy wszystkich branż. Najmniej ofert pracy pojawia się dla ekonomistów, filologów, tłumaczy, prawników i specjalistów administracji publicznej.

W ogłoszeniach nie mogą tak samo przebierać nauczyciele przedszkoli, edukacji wczesnoszkolnej i przedmiotów ogólnokształcących, pedagodzy, pracownicy poczty oraz służb mundurowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *