Czy warto pracować w czasie studiów?

3 października 2018 Aleksandra

Wielu młodych ludzi kalkuluje czy bardziej opłacają im się studia dzienne, czy zaoczne i w jakim wymiarze czasu podjąć pracę dla studenta. Nie ma wątpliwości, że doświadczenie zawodowe najlepiej zdobywać jeszcze w trakcie nauki.

Za pracą w czasie studiów przemawia wiele korzyści:

    • student ma możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego, a praktyczne umiejętności są cenione przez pracodawców
    • dzięki pracy, nawet dorywczej, młody człowiek może się usamodzielnić i odciążyć portfel rodziców
    • każda praca to nowe znajomości, które mogą się z czasem przydać, niezależnie od tego, czy są to oficjalne kontakty służbowe, czy luźne koleżeńskie relacje
    • dla studentów z Opola, którzy podejmują pracę poniżej kwalifikacji, to lekcja pokory i gospodarności
    • każdej pracy, nawet niezgodnej z zawodem, możemy zdobyć uniwersalne umiejętności takie jak współpraca zespołowa, zasady obsługi klienta, czy poznanie relacji między podwładnym a kierownikiem.

Większość studentów pierwsze zatrudnienie znajduje w handlu, w gastronomii lub na słuchawce. Mimo że tego typu zajęcia nie są uznawane za prestiżowe, to jednak pozwalają rozwijać kompetencje miękkie, a młody człowiek uczy się obycia i organizacji własnej pracy.

Oczywiście sposobem na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych, i to tych związanych z wyuczonym zawodem, są także staże oraz praktyki. Coraz więcej studentów z Opola poświęca się też pracy zdalnej, która staje się normą w takich branżach jak IT czy marketing internetowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *