Co warto zobaczyć w Opolu?

16 grudnia 2017 Aleksandra

Opole także ma swoją historię, która widoczna jest w obiektach architektonicznych wśród przestrzeni miejskiej. To naprawdę ładne i przyjemne dla oka miasto. Piękna Starówka opolska opowiada historię miasta, którego lokacji dokonał książę Kazimierz I, pochodzący z linii piastów Opolskich. Nazywany jest on potocznie Ojcem Opola.

Starówka

Opolska Starówka pod względem urbanistycznym nie zmieniła się niemal w ogóle od XII wieku, czyli od czasu lokacji miasta. Charakterystycznym punktem jest Rynek o czworobocznym układzie z centralnym Ratuszem. Rynek otaczają kolorowe kamienice mieniące się pastelowymi odcieniami fasad. Liczne małe kawiarenki oraz rzeźby dodają całości magicznego uroku. Na Rynku odcisnęli swe dłonie najwięksi artyści festiwalowej estrady opolskiej. Nieopodal znajdują się ciekawe zabytki jak: Katedra Św. Krzyża, kościół Na Górce, Muzeum Śląska Opolskiego, kościół Franciszkanów, czy Wieża Piastowska.

Opolski Akropol i Cztery Pory Roku

Warto tu przyjechać choćby na krótką chwilę, by oprócz zabytków architektury odwiedzić także ciekawe miejsca jak Wzgórze Uniwersyteckie, zwane Opolskim Akropolem. Jest to najwyższe wzniesienie w obszarze Starego Miasta. Dawno temu nazywane było Górą Wapienną, gdyż w średniowieczu znajdował się tu kamieniołom i wyrobisko wapienne. Pozostały po nim tylko ulice Kamienna, Wapienna, a obecnie Piwna. Na wzniesieniu stoli Uniwersytet Opolski, a także Kościół na Górce. Wschodnia część wzgórza to bardziej artystyczna strefa. Można tu podziwiać współczesne pomniki polskich artystów. Najpopularniejszą z nich jest rzeźba Cztery Pory Roku H.Hartmana z XVII wieku.

Spacerem po Wenecji Opolskiej

Urokliwych miejsc zielonych, gdzie można się zrelaksować, nie brakuje w Opolu. Wystarczy wybrać się na Wyspę Bolko, by otoczył nas wszechobecny spokój i cisza. Ogród Zoologiczny także wart jest odwiedzenia. Na uwagę zasługuje także tzw. Wenecja Opolska, czyli rząd kolorowych kamieniczek odbijających się w tafli Młynówki, niczym w zaklętym zwierciadle.

Comments (5)

  1. Avatar for Sylwia
    Sylwia

    Dla rodzin z dziećmi szczególnie polecam park linowy Kanyon i Chatę Zagadak. Bardzo fajne miejsca. Jak ktoś jest jeszcze spragniony szaleństw to Hoplandia i Odskocznia-park trampolin są idealnym miejscem na dziecięce „fikołki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *