5 porad, które pomogą zrobić dobre wrażenie w nowej pracy

23 września 2019 Aleksandra

Przyjąłeś propozycję pracy, podpisałeś już niezbędne dokumenty, a teraz czeka Cię spotkanie z zespołem? Taka sytuacja to zawsze nadzieje, oczekiwania, a także obawy. Większość z nas bardzo stresuje się pierwszym dniem w nowej pracy.

O czym musimy pamiętać w takim momencie? Oto kilka spraw, których nie możesz zlekceważyć:

1. Ubierz się odpowiednio
Jeżeli w firmie nosi się uniformy, to z pewnością Ty też otrzymasz komplet. Jeśli masz wątpliwości dotyczące stroju, to nic nie stoi na przeszkodzie, by dopytać o tę kwestię rekrutera jeszcze zanim stawisz się na miejscu. Nie w każdym biurze istnieje obowiązek eleganckiego noszenia się – dzisiaj coraz częściej można zauważyć, że np. pracownicy startupów ubierają się „na luzie”, a można powiedzieć, że niemalże sportowo. Aby nie popełnić gafy, lepiej dopytaj o to, jaki strój jest mile widziany w danej firmie. W ostateczności zawsze można postawić na klasykę i casualowy styl.

2. Postaw na otwartość
Postaraj się zapamiętać imiona i nazwiska nowo poznanych kolegów i koleżanek. Bądź serdeczny i życzliwy, a przy tym często się uśmiechaj. Oczywiście w granicach rozsądku – w końcu nie chodzi o to, by zachowywać się sztucznie. Jeśli ktoś ze współpracowników zaprosi Cię np. na kawę, obiad czy wspólny wypad na miasto po godzinach, to rozważ tę propozycję – to przecież najlepsza okazja, aby się trochę zintegrować.

3. Unikaj plotek
Jeżeli właśnie rozpoczynasz pracę w Opolu, to powstrzymaj się lepiej od krytyki swojego byłego szefa, a także od plotkowania na temat nowych kolegów. Na samym początku znajomości warto zachować odrobinę dystansu i nie ujawniać ciekawostek dotyczących życia osobistego. Lepiej skup się na obowiązkach, gdyż na tym etapie nie wiesz jeszcze, komu można zaufać, a komu lepiej nie…

4. Przyjdź wypoczęty
Nowy pracownik powinien stawić się na miejscu pełen energii i humoru. Zwykle pierwszego dnia odbywają się spotkania organizacyjne lub szkolenia, aby poradzić sobie z natłokiem informacji, musisz być wypoczęty.

5. Poznaj zasady
Sprawdź, jakie reguły panują w danej firmie. Dopytaj o jak najwięcej szczegółów dotyczących Twoich obowiązków oraz spraw organizacyjnych.

Comments (16)

  1. Avatar for Piotr
    Piotr

    Z pewnością trzeba być otwartym na porady ze strony nowych współpracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *