3 elementy CV, które mogą przekreślić szanse na pracę

26 kwietnia 2019 Aleksandra

Przygotowanie dokumentów aplikacyjnych często wzbudza kontrowersje. Nie ma uniwersalnych szablonów, a wygląd naszego CV zależy w dużej mierze od tego, w jakiej branży szukamy zatrudnienia. Jeżeli zamierzasz aplikować na atrakcyjne oferty pracy w Opolu, to upewnij się czy Twój życiorys zawodowy ma odpowiednią formę. Oto elementy, których lepiej unikać:

1. Zbędne informacje

Pod tym pojęciem kryje się wiele. Po pierwsze, są to dane dotyczące takich kwestii jak obywatelstwo, stan cywilny, data urodzenia, adres, numer pesel czy wyznanie. To wrażliwe dane, absolutnie nieobowiązkowe w życiorysie.

W CV nie musimy też wpisywać każdego miejsca zatrudnienia. Jeżeli staramy się o pracę w Opolu w charakterze księgowego, to możemy darować sobie informacje na temat dorywczych zajęć z czasów studenckich. Skupmy się na tym, co może nam się przydać na konkretnym stanowisku.

2. Nieprofesjonalne zdjęcie

Fotografia dołączona do dokumentów aplikacyjnych musi być wysokiej jakości. Zaleca się jasne tło. Najlepiej, żeby zdjęcie prezentowało twarz i ramiona kandydata. Poza fotografią biznesową sprawdzi się też ta, wykonana w czasie pełnienia obowiązków służbowych. To znaczy, że będzie mile widziane, jeśli przykładowo kucharz zamieści zdjęcie w czapce kucharskiej, a strażak w mundurze. Z kolei zdjęcia zrobione w mało oficjalnych sytuacjach (jak imprezy czy wakacje), zdecydowanie odpadają. Tak samo, jak i grafiki prezentujące inne osoby poza kandydatem.

3. Kłamstwa

Jeżeli aplikując na oferty pracy w Opolu, przesyłasz „podkoloryzowane” CV, to nie powinieneś być zbyt pewny siebie. Specjaliści do spraw rekrutacji często przygotowują testy kompetencji zawodowych, które weryfikują umiejętności techniczne. Badania pokazują, że kandydaci najczęściej mijają się z prawdą w zakresie znajomości języków obcych. Pamiętaj, że jeśli zostaniesz przyłapany na nieuczciwości, to Twoje szanse na karierę w danej firmie, odejdą bezpowrotnie.

Comments (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *