3 atrakcje Opolszczyzny

19 listopada 2019 Aleksandra

Opole to miasto z piękną starówką, które ma wiele do zaoferowania pod względem kultury oraz rozrywki. Jednak nie jest to jedyna miejscowość, jaką warto odwiedzić w tym rejonie. Opolszczyzna nie jest na pewno najpopularniejszym celem turystów, ale nie zmienia to faktu, że można tu bardzo miło spędzić weekend. Co zatem robić w okolicach Opola?

1. Unikatowa przyroda

Na Opolszczyźnie znajduje się kilkadziesiąt rezerwatów przyrody oraz kilka parków krajobrazowych. Jeśli lubicie spędzać aktywnie czas, to koniecznie odwiedźcie Park Krajobrazowy Góra św. Anny, Stobrawski Park Krajobrazowy lub Park Krajobrazowy Gór Opawskich. Na obszarze województwa opolskiego znajduje się też nieduży fragment Załęczańskiego Parku Narodowego. Oczywiście tereny zielone, to mnóstwo szlaków pieszych i rowerowych. Ponadto można tu spotkać rzadkie gatunki roślin, obszar specjalnej ochrony ptaków oraz zwierzęta, takie jak np. bóbr, wydra czy kormoran.

2. Jezioro Otmuchowskie

To zbiornik wodny, który powstał na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. Należy on do tzw. Kaskady Nysy Kłodzkiej. Jezioro znajduje się w okolicach miasta Otmuchów, a jego powierzchnia wynosi 20 km2. Miejsce stwarza możliwości wypoczynku i rekreacji – mowa nie tylko o plażowaniu i sportach wodnych. To także cel wycieczek ornitologów oraz wędkarzy.

3. Okazałe zamki i pałace

Śladów historii można szukać m.in. na terenie zabytkowych dworków, pałaców oraz tajemniczych zamków. Wśród obiektów, na które warto zwrócić uwagę, znajdują się zamki takie jak:

  • zamek Moszna,
  • zamek Niemodlin,
  • zamek Otmuchów,
  • zamek w Rogowie Opolskim,
  • zamek Kopice,
  • zamek Krapkowice.

Architektoniczne perełki to także:

  • pałac w Lewinie Brzeskim,
  • pałac Sulisław,
  • pałac w Turawie.

Wiele spośród tych budynków pełni funkcję hoteli, miejsc imprez okolicznościowych i historycznych, a nawet planów filmowych. Ponadto stare budownictwo stwarza idealne warunki do sesji zdjęciowych (np. ślubnych). Odrestaurowane pałace i zamki coraz częściej przypominają luksusowe obiekty hotelowo-konferencyjne, a to oznacza nowe miejsca pracy dla mieszkańców Opolszczyzny.

Comments (9)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *