Kto może liczyć na zatrudnienie w Opolu?

15 grudnia 2017 Aleksandra

Województwo opolskie jest najmniejszym województwem wśród wszystkich występujących w Polsce. Jego powierzchnia wynosi 9412 km2. Zamieszkałe jest przez 994 tys. osób, co daje wynik w skali ogólnej a poziomie około 2,6%. Stolicą województwa opolskiego jest Opole. Miasto, które dla większości Polaków kojarzy się jednoznacznie z kultowym festiwalem piosenki.

Kłopoty

W Opolu bezrobocie utrzymuje się na poziomie 5,1%. Mowa oczywiście o bezrobociu rejestrowanym. Opolski rynek pracy znacznie zmienił się, biorąc pod uwagą statystyki ostatnich lat. Według Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu występuje nadmiar ekonomistów. To właśnie ta grupa zawodowa ma największe trudności w znalezieniu pracy.

Zapotrzebowanie

Spore zapotrzebowanie z kolei występuje na kilka grup zawodowych. Najbardziej pożądani przez opolskich pracodawców są wykwalifikowani specjaliści z zakresu organizacji produkcji, marketingu, sprzedaży oraz rynku nieruchomości. W zawodach deficytowych znajdują się także osoby z wykształceniem technicznym oraz kadra pomocnicza, a wśród nich: sprzątaczki, dozorcy, portierzy, czy pomoc kuchenna.

Neutralni

Na brak pracy narzekać także nie mogą fryzjerzy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, graficy komputerowi, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, czy piekarze. Jednak największe zapotrzebowanie utrzymuje się od dłuższego czasu na kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych.

Brak opcji

Niestety jest także druga strona medalu, która pokazuje, iż są pewne grupy zawodowe borykające się z problemem braku pracy. Wśród nich znajdują się pracownicy oświaty, administracyjno-biurowi i wyżej wspomniani ekonomiści. Do tej grupy należą także pracownicy poczty, mundurowi, nauczyciele, pracownicy, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *