W obecnych czasach dyplom studiów wyższych nie robi już na pracodawcy większego wrażenia. Oczywiście istnieją zawody, których nie można wykonywać bez odpowiedniego wykształcenia, takie jak na przykład lekarz czy inżynier budowy. Jednocześnie warto zauważyć, że poziom studiów znacznie się obniżył. Zresztą, jeśli przeglądacie oferty pracy w Opolu, to doskonale wiecie o tym, że wykształcenie to za mało. Pracodawcy oczekują znajomości języków i specjalistycznych programów komputerowych, a także doświadczenia.
Po jakich kierunkach jest najciężej o pracę?
Według najnowszych prognoz, w 2019 roku do zawodów nadwyżkowych zaliczać się będą ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy oraz kulturoznawcy. Jak widać, w rankingach bezrobotnych, królują absolwenci studiów humanistycznych. Niektórzy twierdzą, że dzisiaj można spotkać w Polsce więcej wykształconych bezrobotnych niż dobrych fachowców.
Co wybrać zamiast szkoły wyższej?
Nie jesteś przekonany do żadnego kierunku studiów? Nie wiesz jeszcze jaki zawód chciałbyś wykonywać? Oto alternatywy dla studiowania:
- Zamiast liceum i studiów, zawsze można postawić na szkołę średnią techniczną. W Opolu można kształcić się w takich zawodach, jak m.in. elektryk, informatyk, murarz, tynkarz, cieśla, dekarz czy fryzjer. Kwalifikacje zawodowe oraz praktyka pozwolą z czasem rozkręcić własny biznes.
- Jeśli jesteś już po maturze, a dla osób bez doświadczenia zawodowego ofert pracy w Opolu jest jak na lekarstwo, to pomyśl o podjęciu nauki w szkole policealnej. Chętni uczą się na takich kierunkach, jak technik spedytor, agent celny, asystent osoby niepełnosprawnej czy rejestrator medyczny. Wybór specjalizacji jest bardzo szeroki.
- Kiedy jesteśmy młodzi i możemy jeszcze liczyć na wsparcie finansowe rodziców, warto rozważyć staż lub bezpłatne praktyki w branży, która nas najbardziej interesuje.
- Wyjazd za granicę. Takie doświadczenia uczą samodzielności, a także pozwalają podszkolić język obcy. Praca za granicą pozwala wielu osobom odłożyć pieniądze na studia, kurs czy mieszkanie.
Zanim podejmiemy decyzję o kształceniu się w danym zawodzie, to warto zajrzeć do barometru zawodów. Zestawienie wskazuje, które profesje odchodzą do lamusa, a które są pożądane na rynku pracy. Pamiętajmy, że dziś wiele osób pracuje w innym zawodzie niż wyuczony, a pracodawcy cenią praktyczne umiejętności.
Ania
Zagraniczny wyjazd do pracy to świetna opcja.
Aleksandra
Tak, dzięki temu można połączyć przyjemne z pożytecznym. Nabrać praktyki zawodowej, a przy okazji pozwiedzać.