O OPOLU...
...SŁÓW KILKA
Jedno z najpopularniejszych miast w Polsce.
Wieloletnie centrum muzyczne związane z jednym z największych polskich festiwali muzyki rozrywkowej.
Jednak stolica województwa opolskiego, to nie tylko miejsce, w którym odbywa się festiwal, to także swoista historia dynamiki rozwoju.
Zajmuje powierzchnię 9412 km2. Gęstość zaludnienia wynosi 106 osób/km2. Liczba mieszkańców 993 036.
Miasto studenckie
Zaniedbania minionych lat lub wręcz dekad odchodzą aktualnie w cień, gdyż miasto rozwija się wielokierunkowo. Przede wszystkim można śmiało powiedzieć, że Opole to na dzień dzisiejszy miasto typowo akademickie. Na terenie miasta znajdują się między innymi Uniwersytet Opolski i Politechnika.
Kultura i relaks
W Opolu znajdują się m.in. filharmonia i teatr im. Jana Kochanowskiego, czy ogród zoologiczny. Odbywają się tutaj także cykliczne imprezy. Osławiony już Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej i Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek. W 2000 roku miasto otrzymało Honorową Plakietkę Rady Europy ze względu na otwartość na świat.
Turystyka
Dawna ulica Krakowska nie ma już w swoim kształcie niczego, co by mogło przypominać o przeszłości. Aktualnie biegnie tędy w kierunku dworca wyjątkowa promenada. Tak mijamy Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego na placu Wolności. Przechadzamy się dalej do kanału odrzańskiego tzw. Młynówki, którą zdobi piękny mostek w stylu secesyjnym. Druga strona Młynówki to malownicze pejzaże i odremontowane domy. Ta część zyskała miano opolskiej Wenecji.
Panorama Opola
Bezwzględną atrakcją jest zamek piastowski Wieża Piastowska na wyspie. Stąd jest najpiękniejszy widok na panoramę Opola. O samych zabytkach można by rozwodzić się w nieskończoność. Po prostu trzeba tu przyjechać i to wszystko zobaczyć na własne oczy. Niezapomniane wrażenia gwarantowane. Jak przyznają sami mieszkańcy Opola, lepszego miejsca do życia, nie można sobie wyobrazić.
W OPOLU...
WŁASNOŚĆ GRUNTÓW
W ogólnej powierzchni miasta największy udział mają grunty będące własnością osób fizycznych,
natomiast najmniej gruntów jest własnością gminy Opole.
Grunty należące do Skarbu Państwa obejmują powierzchnię ponad 2 168 ha, zajmując 22% obszaru miasta. Największa część tych gruntów znajduje się w Grudzicach i zajmuje 797 ha (64% obszaru – zdecydowana część powierzchni stanowią Lasy Państwowe).
Grunty należące do Gminy Opole stanowią 17% z obszarem 1 665 ha. Zdecydowana większość to okolice Nowej Wsi Królewskiej (279 ha) i Opola Śródmieście (307 ha) – ponad 30% obszaru. Nieco mniej terenu leży w Grudzicach (71 ha) i Wójtowej Wsi (31 ha).
Tereny należące do osób fizycznych to obszar 4 101 ha, czyli 43% całej powierzchni Opola. Mieszkania w zabudowie jednorodzinnej stanowią największy udział zwłaszcza w okolicach takich jak: Wójtowa Wieś (87%), Malina (79%), Gosławice (67%) i Wróblin (65%). Nieporównywalnie mało, bo zaledwie 8% stanowią grunty w obrębie Opole Śródmieście.
Wszystkie pozostałe niezdefiniowane kwestie dotyczące własności gruntów w mieście Opole.
W OPOLU...
PRZEZNACZENIE GRUNTÓW
Miasto leży po obu brzegach Odry, której długość przy granicach miasta liczy 20 km.
Teren Opola zajmuje powierzchnię 9412 km2. Gęstość zaludnienia wynosi 106 osób/km2.
Jak przedstawia się struktura terenu jeśli chodzi o przeznaczenie?
Zdecydowanie najwięcej gruntów w Opolu przeznaczonych jest na grunty orne, bo aż 33,9 %. Prawie o połowę mniej zajmują grunty pod zabudowania – 18,4%. Następnymi pod względem wielkości obszaru są tereny zadrzewione, które zajmują 9,8 % całkowitej powierzchni Opola. Powierzchnia terenów zadrzewionych i lasów wynosi aż 1600 ha. Później mamy już tereny komunikacyjne – 9,1 % oraz parki, zieleńce i tereny zieleni osiedlowej, które zajmują swoje 2,7 % obszaru miasta.
Grunty orne
Grunty pod zabudowania
Tereny zadrzewione
Tereny komunikacyjne
Parki, zieleńce i tereny zieleni osiedlowej